سنگ سرپانتین

ظروف سنگی ساخته شده از سنگی به نام سرپانتین هستند که بسیار نرم و قابل شکل دهی می باشند. اگر از ظروف سنگی استفاده می کنید و مشتاق هستید که درباره سنگ سرپانتین بیشتر بدانید این مقاله را از دست ندهید.

سرپانتین چیست؟

سرپانتین(Serpantine) نام نوعی سنگ است که از کلمه لاتین Serpens به معنی مار گرفته شده‌است.این کانی را می‌توان در کشورهایی مانند: آلمان، سوئیس، اتریش، نروژ، بریتانیای کبیر، چک‌واسلواکی، آمریکا، ایران و زیمبابوه یافت. مواد معدنی موجود در سنگ سرپانتین سرشار از منیزیم ،آهن و آب است و سطح آن چرب ، لغزنده و نرم است.

 

 

ساخت ظروف سنگی سرپانتین

ظروف سنگی معمولا از سنگ سرپانتین که از خانواده­‌ی کوارتز است تولید می­‌ شود. این سنگ وقتی از کوه استخراج می‌ شود به قطعات کوچک تر خرد شده و سپس بر روی دستگاه خراطی بسته می ­‌شود. با چرخش دستگاه، صنعتگر شروع به تراشیدن بدنه نموده و بنابر اندازه­‌ سنگ، فرم دیگ یا ظروف دیگر را می­‌ سازد. پس از کار خراطی پرداخت نهایی انجام می­‌ شود. در مواردی نیز سطح ظروف را صیقلی نموده و روی آن را با تکنیک ­‌های خراش، نقاشی و یا سیاه­‌ کاری تزیین می ­‌نمایند.

استفاده از این ظروف سنگی در پخت غذا باعث ایجاد طعم بسیار خوشایند و حفظ ارزش غذایی مواد موجود در آن می ­‌شود که این به دلیل پخت آرام و ملایم آن است. در ضمن زیان ­‌های ظروف چدن، تفلون و … را نیز در پی نخواهد.

از جمله محصولاتی که از این سنگ تولید می شود: دیگ سنگی، لیوان سنگی و تسبیح رضوی را می توان نام برد.

 

فواید این سنگ :

این سنگ سرشار از رگه های آهن و منیزیم است و به همین دلیل برای رفع کم خونی و پوکی استخوان مفید و مناسب است.

چرا از سنگ سرپانتین برای ساخت ظروف سنگی استفاده می کنند؟

ظرف‌ های آلومینیومی سبب بروز آلزایمر و پوکی استخوان می‌ شوند و عامل ایجاد زخم معده، کولیت، خشکی دهان، یبوست و تغییر رنگ زبان می گردند. در مقابل این ظرف ‌های مضر، استفاده از ظرف‌ های سنگی سبب آزاد شدن آهن و مواد معدنی در بدن می ‌شود. چرا که این سنگ سرشار از رگه های آهن و منیزیم است و به همین دلیل برای رفع کم خونی و پوکی استخوان مفید و مناسب است.

 

 

 

برای مشاهده محصولات سنگی سایت ما اینجا کلیک کنید.